Чи відрізняються відкриті дані від публічної інформації?

У цій нотатці розгляньмо у чому суть відкритих даних.

Українське законодавствво встановлює, що публічна інформація у формі відкритих даних – це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання. Розпорядники інформації зобов’язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Проте, не дивлячись на певну схожість публічної інформації та відкритих даних, між цими двома поняттями існує принципова різниця. Вона полягає в тому, що використання публічної інформації визначається законодавством, наприклад, доступ до неї можна отримати, надіславши відповідний запит про доступ до публічної інформації.

Суть відкритих даних полягає у зворотному – органи влади повинні публікувати дані в Інтернеті ще до того, як комусь знадобляться, тобто незалежно від того чи “хтось подає відповідні запити”.

Така особливість відкритих даних дає можливість бути актуальною відповіддю на існуючі проблеми чи виклики, дає змогу незалежно від бажання влади, створювати корисні сервіси: від розкладу руху громадського транспорту до прозорості правоохоронних органів.